خط قرمز را خودمان به وجود می آوریم

مژده لواسانی مجری "کافه سوال" در گفت و گو با چهره نیوز:
خط قرمز را خودمان به وجود می آوریم
"کافه سوال" برنامه ای است با مضمون اجتماعی که مدتی است از شبکه
دو سیما به روی آنتن می رود و تا به حال توجه بسیاری از مخاطبان را
به خود جلب کرده.
خط قرمز را خودمان به وجود می آوریم
 

 

به گزارش چهره نیوز، موضوعات به روز اجتماعی همیشه مورد توجه مردم بوده و طبیعتا وقتی برنامه ای دست روی این موضوعات می گذارد مورد توجه قرار می گیرد. "کافه سوال" برنامه ای است با همین مضمون که مدتی است از شبکه دو سیما به روی آنتن می رود و تا به حال توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کرده. مژده لواسانی مجری این برنامه پر مخاطب است. مجری جوان، پر انرژی و مسلطی که به خوبی از پس اجرای این برنامه و تعامل با مهمانان مختلف آن برآمده. او در گفت و گو با "چهره نیوز" از کافه سوال می گوید.

مژده لواسانی درباره ادامه فصل سوم "کافه سوال" با موضوع آلودگی هوا که قرار است از شنبه مجددا روی آنتن برود، به چهره نیوز گفت: از شنبه هفته آینده فصل آلودگی هوا را دنبال می کنیم و قرار است رویکردمان عملکرد سازمان محیط زیست باشد و خانم دکتر ابتکار هم قول داده اند که این هفته مهمان ما باشند. در واقع بعد از برنامه هایی که با مدیران شهرداری تهران داشتیم این هفته با حضور مدیران سازمان محیط زیست، بحث آلودگی هوا را به پایان می رسانیم. خوشحالم در این مدت بحث هایی درباره آلودگی هوا مطرح شد که تا به حال تلویزیون به آنها نپرداخته بود.
مجری جوان و مسلط کافه سوال درباره استقبال مخاطبان از موضوعات برنامه اظهار داشت: بعد از فصل اول که موضوع مان جراحی های زیبایی بود، خودم هم فکر نمی کردم فصل دوم با آن قوت شروع شود. ولی خوشبختانه این اتفاق افتاد و استقبال هم بسیار زیاد بود. فصل سوم هم ادامه پیدا کرد و با زهم خدا را شکر ما بازخوردهای خیلی خوبی از مخاطبان گرفتیم. او ادامه داد: به نظرم علاوه بر موضوعات به روز و جذابی که در "کافه سوال" به آنها می پردازیم، ساعت پخش برنامه نیز در دیده شدنش نقش دارد. ویترین شبکه دو ساعت بعد از اخبار 20.30 هست و شاید همین ساعت پخش کمک بیشتری به "کافه سوال" کرده تا مخاطبان بیشتری داشته باشد. او افزود: اتفاق خوشایندی که در "کافه سوال" افتاده این است که ما توانستیم به میزان بالایی از رضایتمندی مخاطبان دست پیدا کنیم. در فصل اول میزان انتقادها نسبت به تعریف و تمجیدها از برنامه خیلی کمتر بود و فکر می کنم این موضوع از فضای خبری جامعه کاملا مشهود است.
لواسانی درباره محدویت هایی که برای موضوعات مختلف برنامه دارند تصریح کرد: به اعتقاد من در بعضی موارد برنامه سازان خودشان محدودیت به وجود می آورند و در واقع مسئله ای را بزرگ می کنند. گاهی اوقات هم خودمان با افراط و تفریط هایمان باعث به وجود آمدن یکسری خطوط قرمز می شویم. در صورتی که ما در "کافه سوال" تا به اینجا هیچ مشکلی نداشتیم و همه مخاطبان هم دیدند که چطور به موضوعاتی که خیلی فکر می کردند نمی شود سراغ آنها رفت پرداختیم.
او ادامه داد: واقعیت این است که برنامه "کافه سوال" از ابتدا بر همین مبنا شکل گرفت. من از ابتدا در جریان طرح و ایده اولیه این برنامه بودم و می دانستم که "کافه سوال" مثل بعضی از برنامه های بی درد سر و راحت و آسان که نمونه اش را هم در تلویزیون زیاد داریم نیست. البته خدا را شکر این برنامه ها مخاطب دارند و جای خودشان را میان مخاطبان باز کرده اند. اما من و تیم طراح برنامه از همان ابتدا به این فکر بودیم که اگر قرار است برنامه ای پخش شود تاثیرگذاری مضاعفی داشته باشد و سراغ سوژه ها و موضوعاتی برود که کمتر به آنها پرداخته شده.
لواسانی با اشاره به تعامل اش با تهیه کننده و تیم طراح برنامه گفت: ما برای "کافه سوال" اتاق فکر داریم که متشکل از تهیه کننده، مجری طرح برنامه، تیم تحقیق و پژوهش و من هست. در فصل اول یک جامعه شناس و روانشناس به ما مشاوره می دادند و هر روز هفته نیز با مدیر گروه اجتماعی شبکه آقای آذرمکان و کارشناسان برنامه شان جلسه داشتیم. در واقع همه گروه با هم برای این برنامه زحمت می کشند. خیلی اوقات با سهیل سلیمانی تهیه کننده برنامه مان راجع به موضوعات مختلف صحبت کردیم و به نتایج خوبی هم درباره برنامه رسیدیم. بارها من نظرات خودم را درباره مهمان خاصی گفتم و اتفاق خوبی هم در برنامه افتاده. خدا را شکر او هم به عنوان تهیه کننده همیشه همراه است. به نظرم این موضوع خیلی مهم است که یک تهیه کننده با مجری اش تعامل داشته باشد و همراهی اش کند.
او در ادامه با تاکید به لزوم مسلط بودن مجری به همه مباحثی که در برنامه طرح می شود تصریح کرد: خیلی وقتها به من بابت فلان اطلاعاتی که داشتم و در برنامه به آن اشاره کردم تبریک می گویند، من نه تنها خوشحال نمی شوم حتی بهم بر هم می خورد چون به معنای واقعی اعتقاد دارم نباید غیر از این باشد. به نظرم این حق مخاطب است که زبان حال خودش را از کسی بشنود که به موضوع مورد بحث اشراف دارد و در برنامه سوالی را می پرسد که او هم در ذهن دارد.
مجری "به خانه بر می گردیم" همچنین اظهار داشت: من در زندگی شخصی و کارم قائل به مشورت هستم و معتقدم تاثیر مشورت کردن در تصمیم هایی که قرار است بگیرم زیاد است و خرد جمعی قطعا تاثیرش بیشتر از خرد فردی است. حتی در برنامه، اگر مهمان من ساده ترین فرد هم باشد من سعی می کنم از دیگران درباره او اطلاعات کسب کنم و مشورت بگیرم.
او در ادامه به سلیقه های متفاوت در اجرا اشاره کرد و گفت: هر کسی سبک متفاوتی از اجرا را می پسندد، برای مثال خیلی ها دوست دارند یک مجری تحرک داشته باشد و خیلی ها هم این قضیه را نمی پسندند. قاعدتا من نمی توانم همه را راضی نگه دارم. اما ویژگی هایی دیگری مثل تسلط، بیان درست و... را که اصول کار و استاندارد اجرا است را رعایت می کنم تا اگر هم انتقادی وجود دارد به شیوه اجرای من نباشد.
لواسانی درباره انتقادهایی که درباره برنامه شنیده به چهره نیوز، گفت: اصولا ما دست به غر زدن و گله کردنمان خیلی بهتر از تعریف کردن است و در این زمینه معمولا تعارف هم نداریم، بنابراین خیلی نباید نگران موج تند انتقادها بود. به نظرم هر کسی از ظن خود شد یار من درباره ارتباط افراد مختلف با رسانه صدق می کند. ضمن اینکه درباره برنامه ای مثل "کافه سوال" نباید هر قشری برداشت های شخصی خودش را آن هم فقط با دیدن یکی – دو قسمت از برنامه داشته باشد. باید پکیج را کامل دید و در نهایت به یک جمع بندی نهایی رسید.
این مجری جوان که در رادیو نیز علاوه بر سردبیری برنامه های مختلف تجربه اجرا نیز داشته درباره علاقه اش به اجرای در این رسانه تصریح کرد: رادیو خانه اول من است و به هر بهانه ای دوست دارم به رادیو بروم و اجرا کنم. اجرا در تلویزیون هیچ وقت باعث نمی شود این رسانه را فراموش کنم.
لواسانی از علاقه مندان پرو پا قرص سینماست و در طول برگزاری سی و دومین جشنواره فیلم فجر به تماشای بسیاری از آثار این دوره نشسته، او درباره فیلمهای محبوب اش در این دوره به چهره نیوز، گفت: من همیشه علاقه و ارادت قلبی به آقای حاتمی کیا و سینمای ایشان دارم و هر فیلمی که ایشان درباره دفاع مقدس از "آژانس شیشه ای" تا "چ" کار کردند را دوست دارم چون به اعتقاد من اتفاق های ماندگاری را در ژانر دفاع مقدس خلق کردند. امسال هم به شدت مشتاق بودم "چ" را ببینم و حقیقتا این فیلم برایم دوست داشتنی بود. این فیلم یک سکانس شاهکار سقوط هلی کوپتر دارد که به اعتقاد من یک سر و گردن از استانداردهای سینمای ایران بالاتر است.
او در ادامه افزود: در بین فیلم اولی ها "سیزده" هومن سیدی که همه را شگفت زده کرد و متفاوت بود را دوست داشتم.  "فرشته ها با هم می آیند" حامد محمدی که البته ژانری کاملا متفاوت با "سیزده" دارد را هم بسیار دوست داشتم. این فیلم آرام، شیرین و بی تکلف زندگی یک طلبه را به تصویر می کشد. "چند متر مکعب عشق" که یک فیلم نجیبانه، عاشقانه و محترم است را نیز بسیار دوست داشتم. تجربه اول نوید و جمشید محمودی درخشان است و خوشحالم یک کارگردان جوان خوب به سینمای ایران اضافه شد که می توان به آینده اش خیلی امید داشت.  بازی حامد بهداد در آرایش "غلیظ" و "زندگی جای دیگری است" و مریلا زارعی در "چ" هم بسیار خوب بود. البته "شیار 143" را ندیدم ولی از خیلی ها شنیدم مریلا زارعی در این فیلم درخشان بوده و توانست سیمرغ را بگیرد. بازی نازنین بیاتی در "فرشته ها با هم می آیند" را نیز دوست داشتم. او همچنین گفت: در بین فیلمهای امسال "رستاخیز" آنطور که باید انتظاراتم را برآورده نکرد، چون واقعه عاشورا برای من بسیار مهم است و توقع ام از فیلمی درباره حماسه عاشورا بیش از اینها بود.
این مجری که هر سال در ایام جشنواره ویژه برنامه ای در رادیو گفت و گو دارد درباره این رویداد سینمایی اظهار داشت: علاوه بر علاقه شخصی خودم که دوست دارم پیگیر فیلم ها باشم، سال نوی سینمای ایران که با جشنواره شروع می شود نیز برایم اهمیت دارد. امسال هم پیگیر بیشتر فیلمها بودم.

 

 
 
 
/ 2 نظر / 12 بازدید
افسانه

سلام میشه بگید چه جوری وارد انیستا گرام مژده جون شم

هیلدا

باختی در کار نیست برای تو!! قلبم را ریسک می کنم یا می برم…. یا می میرم… خوشحال میشم بهم سر بزنی[لبخند]