جشن شاپرک ها

جشن شاپرک های امید برگزار شد        

جشن شاپرک های امید از برنامه های جنبی جشنواره فیلم شاپرک های شهر شب عید غدیر با همکاری مجتمع دنیای نور در محل تالار اجتماعات این مجتمع برگزار شد.

شاپرک های امید بچه های محله سرآسیاب کرج بودند و تحت پوشش خانه مهر وابسته به انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان با نقاشی هایی قاب گرفته وارد مجموعه شدند و با دیدن بهاره رهنما که به استقبال آنها رفت، شور و شوق کودکانه شان اوج گرفت.

به بچه ها گفته شده بود که متناسب با موضوعات جشنواره فیلم شاپرک های شهر نقاشی بکشند مثلا کودک و کار، خشونت علیه کودکان، کودک و خانواده، کودک و سلامت و ... تابلوی یکی دختری را نشان می داد که گل می فروخت و کمی آن طرف تر 2 دختر به او می خندیدند. تابلوی یکی هم خانواده بی سرپناهی را نشان می داد که همراه کودک خود زیر برف نشسته بودند اما در چهره هیچکدام نشانی از این دلخوری ها و افسردگی ها نبود گویی آموخته اند که با آنچه هست کنار بیایند. صحنه رویارویی بهاره رهنما و سپس شاهین آرین با این بچه ها آنقدر تاثیرگذار بود که اشک در چشمان رهنما و آرین هم حلقه بست.

جشن شاپرک های امید را شاهین آرین با قطعه ای از آثارش شروع کرد و سپس عبدالله روا اجرای برنامه را بر عهده گرفت.

قرار بر این بود که هر هنرمندی به شکل نمادین یکی از تابلوهای نقاشی بچه ها را بخرد و سپس روی لوحی برای او یادگاری نیز بنویسد. گوشه صحنه نیز یک بوم نقاشی بود و هر هنرمندی که روی سن می آمد روی آن به دلخواه خود نقاشی می کشید یا جمله ای می نوشت. خیلی ها آمدند و البته خیلی ها هم که اعلام کرده بودند حتما حضور خواهند داشت نیامدند.

 پژمان جمشیدی، کیهان ملکی، بهاره رهنما، شقایق دهقان، مهران احمدی، علیرضا علیا، شهرام گیل آبادی رییس جشنواره شاپرک های شهر، فریدون محرابی، مجید مشیری، علیرام نورایی، فرهاد نجفی، امیرحسین رستمی، حسن پور حکیمی موسس دنیای نور و از معتمدین شرق تهران، نسرین صداقت زاده، فریده دریامج، رضا بنفشه خواه،؛ رضا فیاضی، سامان گوران، حمیدنعمت الله، ابوالفضل جلیلی سخنگوی جشنواره شاپرک های شهر، فرامرز روشنایی، محسن کاسه ساز، شاهین نجومی، نگار استخر، مژده لواسانی، علی واله، مصطفی لاری و خسرو احمدی از جمله کسانی بودند که در این جشن حضور داشتند.

مهران احمدی: انگار کوه بلا به خانه می برم ...

مژده لواسانی و عبدالله روا که اجرای برنامه را بر عهده داشتند از هر هنرمندی که روی سن می رفت می خواستند علاوه بر خرید یکی از تابلوهای نقاشی و نوشتن یادگاری روی بوم نقاشی از احساس خود درباره بچه های کار هم حرف بزنند. مهران احمدی که به تازگی در فیلمی با نقش صاحب کار کوکان کار بازی می کند با اشاره به وضعیت نا مطلوب این کودکان گفت: زندگی این کودکان بسیار غم انگیز است و من این را در فیلمی که در آن نقش صاحب کار این کودکان را ایفا می کنم بیشتر حس می کنم به طوری که پس از پایان فیلمبرداری مثل این است که کوهی از بلا را به خانه می برم.

وی ادامه داد:دیدن این کودکان در موقعیت هایی مثل چهار راهها بسیار درد آور است و احتیاج به حمایت های جدی دارند او از هنرمندان خواست که به دنبال دردهای جامعه در نقاط محروم شهر بروند و رسالت خود را فراموش نکنند. او گفت: هنرمندی که خود این دردها را تجربه کرده بهتر می تواند تصویرگر معضلات جامعه باشد.

کیهان ملکی: روزی که هیچ نیمکتی خالی نباشد ...

بعد از مهران احمدی فرامرز روشنایی صحبت کرد و خیلی کوتاه گفت: امیدوارم طبق فرموده امام علی (ع) هیچ ظلمی روی زمین نباشد.و من امیدوارم عید ما آن روز باشد و هیچ کودکی در فکر پیدا کردن کار نباشد و سپس کیهان ملکی گفت: من هیچ صحبتی در میان این کودکان نمی توانم داشته باشم و به نظر من باید تنها سکوت کردو فقط از کسانی که این افراد را برای این کودکان گرد هم آوردند تشکر می کنم و امیدوارم روزی برسد که هیچ نیمکتی در مدرسه ها خالی نباشد مثل حالا که 3 میلیون کوک نتوانستند در مدرسه ثبت نام کنند.

رضا فیاضی و رضا بنفشه خواه هم 2 هنرمندی بودند که با هم روی سن رفتند و هر دو در سخنان کوتاهی از وضعیت بچه های بی پناه و بی سرپرست اطهار نگرانی کردند، رضا فیاضی گفت: برنامه هایی مثل شاپرک های امید از این جهت خوب است که به مسئولان، هنرمندان و همه اقشار جامعه یادآوری می کند این بچه ها را فراموش نکنند.

ابوالفضل جلیلی: هرکس هرکاری می تواند بکند ...

ابوالفضل جلیلی سخنگوی جشنواره شاپرک های شهر هم وقتی که روی سن رفت از بچه های کار و عمری که برای این بچه ها صرف کرده سخن گفت و ادامه داد: من سال ها به این بچه ها نزدیک بوده ام درباره آن ها فیلم ساخته ام، روحیات و نیازهایشان را می شناسم، دردهایشان را درک می کنم اما هدف ما از برگزاری جشن شاپرک های امید این بود که به جامعه یادآوری کنیم این بچه ها هستند و نباید فراموش کنیم. او گفت منتظر نباشیم که مسئولی بیاید و یک شبه مشکل این کودکان را حل کند، قبول که آنها باید وظیفه خود را اجرا کنند اما هرکس هرجا که هست و هرچقدر که می تواند باید برای رفع این مشکل قدم بردارد.

جمشید مشایخی: دست من روی سر شما لبخند شما روی دل من ...

هنرمندانی هم بودند که دلشان با جشن شاپرک های امید بود اما نتوانستند در این مراسم حضور یابند و پیامشان را برای شاپرک های شهر فرستادند، جمشید مشایخی و عموهای فتیله ای با پیام خود دل شاپرک های امید را شاد کردند؛ پیام جمشید مشایخی را مژده لواسانی برای بچه ها خواند: « دوست داشتم امروز مهمان شما باشم، بیایم و تک و تک شما را در آغوش بگیرم، دست های من روی سر شما و لبخند شما روی دل من بنشیند ... دلم می خواست یک امروز را مهمان شما باشم اما بیماری امانم نداد، عزیزانم! برایم دعا کنید، برای برای پدر بزرگ پیرتان که بزرگترین آرزویش دیدن روزی است که شما به آرزوهای خود رسیده اید، دعا کنید...دعا می کنم روزی بیاید که هیچ غمی گوشه دلتان سنگینی نکند، دعا کنید پدربزرگتان خوب شود. دوستتان دارم، پدربزرگ شما جمشید مشایخی".

عموهای فیتیله ای: آسمانی هستید و آسمانی بمانید ...

در متن پیام عموهای فیتیله ای هم آمده بود: دستهایتان را در دستهای ما بگذارید ما با شما همراه خواهیم بود با شما همراه برای رسیدن به حقتان با شما همصدا خواهیم شد شما آسمانی هستید و آسمانی بمانید چون با وجود شماست که زمین رنگ آسمان می گیرد. معصومیت چشمهای شماست که ما را به یاد خدا می اندازد دلتان گرم باشد ما کمک خواهیم کرد تا شما به آینده ای روشن بنگرید. جشن شاپرک های امید در حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست همزمان با شب عید غدیر با حمایت مجتمع دنیای نور برگزار می شود.

 

امیرحسین رستمی، سامان گوران، نگار استخر یا همان سنجدجون و مصطفی لاری هنرمندانی بودند که با حضورشان نه تنها خنده بر لب شاپرک های امید که بر لب همه حاضران نشاندند. در آخرین دقایق برگزاری مراسم نیز بچه های مجتمع آموزشی واله هدیه هایی را با عنوان «برای تو همکلاسی» به شاپرک های امید هدیه کردند. آخرین مهمانان جشن هم حمید نعمت الله، خسرو احمدی، تیرداد کیایی، فرهاد نجفی (بازیگر و کارگردان سریال ماتادور) بودند. جشن شاپرک های امید که همکاری مشترک جشنواره فیلم شاپرک های شهر و مجتمع دنیای نور بود در پایان با حراج تابلویی که هنرمندان روی آن نقاشی کشیده بودند به فروش رفت؛ قیمت پایه را سامان گوران یک میلیون تومان اعلام کرد و درپایان با قیمت دومیلیون و پانصد تومان تابلو نقاشی را مدیر مجتمع آموزشی واله خریداری کرد. در حاشیه این جشن نمایشگاه نقاشی اثر هنرمندان نقاش و بازارچه خیریه ای از آثار دستی بچه های کار برپا بود که  عواید فروش آن نیز به بچه ها اختصاص یافت.

گفتنی جشنواره فیلم شاپرک های شهر با محوریت کودکان به طور مشترک بین دو کشور ایران و ترکیه از 2 تا 6 آذر در دوشهر تهران و استانبول برگزا می شود.

 http://www.shaparakha.com/index.php?mood=news&viewid=6101

/ 2 نظر / 8 بازدید
سایت ساز

بزرگترين مرجع راه اندازي سايت فقط با 5000 تومان صاحب يک سايت شويد . راه اندازي سايت + هاست نامحدود رايگان +دامين رايگان TK تمامي اين خدمات رايگان ميباشد ما فقط هزينه راه اندازي را از شما دريافت ميکنيم که مبلغ 5000 تومان ميباشد. براي اطلاعات بيشتر و سفارش به سايت ما مراجعه کنيد . به دوستان خود نيز اطلاع دهيد با تشکر آدرس سايت ما : http://site3az.ir

محمد مهدی

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین.یه سر و نظری هم به من بزنین.