دیدار کمسیون فرهنگی با برخی مجریان
ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/۸   کلمات کلیدی:

  دیدار برخی مجریان با کمیسیون فرهنگ مجلس

سالک: بررسی طرح جامع رسانه ملی در دستور کار مجلس است

خبرگزاری تسنیم:جمعی از کارگردانان، تهیه‌کنندگان، مجریان و دست‌اندرکاران برنامه‌های تلویزیون صبح امروز سه‌شنبه پنجم شهریورماه با حضور در مجلس شورای اسلامی با رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،در این مراسم که چند مجری تلویزیونی از جمله اکر‌م‌السادات محمدی‌خواه، مژده لواسانی، پوریا تابان، عبدالله روا،‌ سودابه حسینی‌دوست، مژگان صارمی،‌ راضیه سلیمی و ... حضور داشتند پس از حضور و بازدید یک‌ساعته از صحن علنی مجلس و در جریان قرار گرفتن موضوع جلسه امروز آنها، مهمان حجت‌الاسلام والمسلمین احمد سالک ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی شدند.

در این جلسه چندساعته هم‌اندیشی مسئولان فرهنگی مجلس و جمعی از عوامل برنامه‌ساز تلویزیون، حجت‌الاسلام سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، جمشید جعفرپور رئیس کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی، عباس مقتدایی عضو شورای تحقیقات مجلس شورای اسلامی و نیز مهدی کیایی مدیر روابط عمومی مجلس حضور داشتند.


رش «بانی فیلم»، این برنامه دیدار که به همت تهیه کنندگان برنامه «فرش سپید» ، مسعود ساکت اف و حامد جوادزاده با مسوولان کمیسیون فراهم شده بود، از ساعت 9 با حضور مهمانان دعوت شده، در صحن علنی مجلس نمایندگان شورای اسلامی آغاز شد .سپس جلسه ای صمیمی در دفتر اعضای کمیسیون متشکل از احمد سالک ، عباس مقتدایی و مفید کیایی نژاد برقرار و در آن مسائلی از جمله بحران های امروز تلویزیون مطرح شد.

در این جلسه حامد جوادزاده تهیه کننده و کارگردانی رادیو و تلویزیون به صراحت به بیان موضوعاتی پرداخت و گفت:  سازمان صدا و سیما با همه بوق و کرنایی که دارد، بسیار مظلوم واقع شده و بخشی از این ظلم نیز متاسفانه از جانب مجلس شورای اسلامی روا داشته می شود. مجلس گاهی با بیان بعضی حرف ها هزینه سنگینی را به دوش صدا  و سیمایی ها می گذارد. مجلسی که خیلی اوقات تنها ضعف ها را می بیند و نقاط قوت برنامه های تلویزیون ابدا به چشم آن نمی آید.

وی در ادامه افزود: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس اصلا از عرصه فرهنگ خبر ندارند. یادم می آید زمانی به یکی از بانوان مسوول در بخش فرهنگی مجلس گفتم شما فلان کتاب را که به چاپ پنجاهم رسیده ، خوانده اید؟ گفت نه و من به او یادآور شدم این کتاب با محتوایی متعارض با اخلاقیات جامعه ما به سرعت در حال رواج پیدا کردن بین جوانان است و شما در مجلس از آن بی خبرید. شما تنها ماهواره ها را جمع می کنید، اما نمی دانید مردم ما چرا سریال های شبکه های خارجی را به تماشا می نشینند. از طرف دیگر روی شلوار قرمز یک مجری تمرکز می کنید یا ماجرای دروغ 13 که در یک برنامه نوروزی شبکه اول برجسته شده است. باور کنید ما در سازمان نیروی متخصص داریم و می دانیم داریم چه کار می کنیم. این موضوع خیلی گریه آور است که رییس رسانه ملی عنوان کرده باشد مدیریت پخش زنده مسابقات ورزشی برای او از مدیریت مناظره های ریاست جمهوری سخت تر بوده است.

جوادزاده در بخش دیگری از صحبت های خود رو به اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: شما از احوالات از فرزاد حسنی، فرزاد جمشیدی، رضا رشیدپور، جواد یحیوی و وحید جلیلوند با خبرید؟ اصلا آنان را می شناسید؟ می دانید الان کجا هستند؟ خبر دارید که به استناد آمار، هنگام اجرای برنامه های زنده توسط هر کدام از این افراد در نوبت های زمانی خاص، مثل عید نوروز، شبکه های ماهواره ای خارجی به طور محسوس ریزش مخاطب پیدا می کنند؟ شما امسال سریال «پایتخت 2» را تماشا کردید؟ هیچ می دانید شبکه های مستر در کشور ما ، امروز شبکه های ملی خودمان نیستند و تنها در ایامی از سال به هنگام پخش برخی برنامه های خاص مورد توجه واقع می شوند؟ مجلس محترم به قدری با طمأنینه در زمینه فرهنگ حرکت می کند که بسیار از قافله عقب می ماند.

این تهیه کننده تلویزیون همچنین گفت: ما اعضای صف ستاد فرهنگی شما هستیم، اما همیشه با هوش و ذکاوت باطنی خودمان قدم برداشتیم  و هیچ وقت از مشورت کمیسیون فرهنگی مجلس بهره مند نشدیم.

احمد سالک، رییس شورای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به صحبت های مطرح شده، ضمن خوشامدگویی به مهمانان توضیح داد: سیاستی که ما برای بودجه سال 92 تنظیم کردیم سه محور اصلی داشت و آن موارد به شرح زیر است:

تقویت بنیادهایی که برای حفظ ارزش های فرهنگی و اسلامی تلاش می کنند مثل حوزه هنری، تقویت دستگاه های فرهنگی کشور که مادر رسانه ها به حساب می آید، مثل تلویزیون و سرمایه گذاری برای تحقیق و پژوهش در عرصه های مختلف و در ابعاد گوناگون.

سالک تاکید کرد: ضعفی که در کار ما وجود دارد، عدم استفاده از افکار مختلف و پیشنهادها در گوشه و کنار کشور است. باید بدانیم مجلس همیشه عنایت ویژه به فرهنگ داشته است و همین جا اعلام می کنم ما به یک حرکت خودجوش فرهنگی در کشور تکیه خواهیم کرد.

رییش شورای کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین بیان داشت: تشکیل قرارگاه های بزرگ فرهنگی کمک درخوری برای رسانه ها به حساب می آید. ما چند فرصت ویژه در اختیار رسانه ای ها قرار خواهیم داد. از جمله اینکه شما می توانید پیشنهادهای اصلاحی برای طرح فرهنگی ای که ما دو سال است روی آن کار می کنیم، ارائه دهید تا به هنگام علنی شدن در مجلس روی آن بحث شود. دیگر آنکه می توانید یک کمیته تشکیل دهید و نقاط ضعف و قوت کار کمیسیون را به آن گوشزد کنید و ما منتظر اقدامات شما هستیم.

احمد سالک با اشاره به آنکه هدف نهایی شبکه های فاسد غربی بنیان خانواده در ایران است،  تاکید کرد: محور کمیسیون فرهنگی مجلس، مطالبات رهبری است و ایشان بسیار دغدغه فرهنگی دارند. باید بگویم کمیسیون از تمام معضلات فرهنگی کشور با خبر است. 48000 رسانه اینترتی مختلف شامل تمام وب سایت ها و وبلاگ هایی که به ادیان مختلف می پردازند و همچنین 68000 شبکه ماهواره ای توسط نیروهایی در 15 نقطه مرزی کشور در حال کنترل هستند. ما وظیفه ریل گذاری فرهنگی در عرصه ای داریم که بسترش را رسانه می سازد.